ODRŽAN OKRUGLI STO – PARTNERSTVA ZA ZELENU EKONOMIJU

U petak, 04. oktobra 2024. godine, Arhus centar Novi Sad održao je okrugli sto na temu „Partnerstva za zelenu ekonomiju – Jačanje zelene ekonomske kulture kroz održiva rešenja, zelene prakse i IT alate u cilju ublažavanja klimatskih promena u Srbiji“, u partnerstvu sa Misijom OEBS-a u Srbiji, Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada i kompanijom Lafarge Srbija.

Arhus centar Novi Sad nastavio je aktivnosti na osnaživanju kapaciteta lokalnih aktera u cilju jačanja svesti o značaju negovanja „zelene poslovne kulture“ i stvaranja partnerstava među relevantnim akterima, organizacijama civilnog društva, lokalnim vlastima, poslovnim subjektima, akademskim krugovima i mladim ljudima.

Sa današnjeg okruglog stola poručeno je da je saradnja važna kako bi se postigao zeleni inkluzivni rast i istaknuta je potreba uključivanja svih aktera u zelenu tranziciju u Srbiji kako bi se spremno suočili sa klimatskim izazovima. Posebno je istaknuta važnost obrazovanja mladih ljudi kao budućih lidera zelene ekonomije.

Okrugli sto je okupio predstavnike akademske zajednice, biznis sektora, ljude koji se bave zaštitom životne sredine na državnom i lokalnom nivou, zainteresovanu javnost, organizacije civilnog društva, kao i medije.

Događaj je jedna je od aktivnosti koju Arhus centar Novi Sad realizuje u okviru šireg projekta „Jačanje uloge Arhus centara u mobilizaciji podrške za negovanje „zelene poslovne kulture“ kroz participativno donošenje odluka“, koji podržava Misija OEBS-a u Srbiji. Događaj je podržala i kompanija Lafarge Srbija.

Šef Misije OEBS-a u Srbiji ambasador Jan Bratu je u uvodnom obraćaju istakao da je Arhuska konvencija stub podrške koju Misija pruža u oblasti zaštite životne sredine: „Pristup informacijama iz oblasti ekologije, uključenost građana u donošenje odluka, kao i pravo na pravnu zaštitu građana u ovoj oblasti su ključni aspekti dobre uprave i politike zaštite životne sredine. Današnji skup je jedan u nizu događaja koje Misija podržava kako bi ojačala ulogu Arhus centara u promociji zelenih praksi, zelene ekonomije i poslovne kulture i integracije IT rešenja u široj javnosti, a posebno u kontekstu ubrzanih klimatskih promena. Uveren sam da je za budućnost Srbije ključno da njeni građani budu uključeni u sve aspekte politike zaštite životne sredine i diskusije o ekološkim temama, i to na osnovu dostupnih informacija i znanja.“

Dekan Fakulteta tehničkih nauka prof. dr Boris Dumnić, je istakao: „Suočeni sa globalnim izazovima klimatskih promena svi mi, kao društvo i kao pojedinci, imamo odgovornost da preduzmemo korake ka stvaranju održive budućnosti. Ovaj zadatak nije samo izazov – on je i prilika. Prilika da se unapredi naša ekonomija, transformišu naše poslovne prakse i omogući dugoročno održivi razvoj koji će biti zasnovan na ekološkim principima. Svedoci smo da zelena ekonomija postaje sve relevantniji faktor u savremenom svetu jer podrazumeva unapređenje stanja životne sredine, efikasno korišćenje resursa,smanjenje emisije štetnih gasova, ali i prilagođavanje modernim tehnologijama koje će nam omogućiti tranziciju ka održivoj budućnosti. Uz komplementarnost savremenih i informacionih tehnologija moguće je postići različite benefite kroz inovacije u tehnologiji koje omogućavaju da na potpuno nove načine pristupimo problemima, unapredimo analizu i optimizujemo prakse. Na taj način, koristeći savremene tehnologije i IT alate, gradimo most između ekološke održivosti i ekonomske efikasnosti.“

Darija Šajin, menadžerka Arhus centra Novi Sad, u uvodnom obraćanju predstavila je tekući projekat ističući da su slični tematski okrugli stolovi održani u Subotici, Nišu i Beogradu. U okviru teme partnerstava za zelenu ekonomiju, ona je kao autorka predstavila najnoviju publikaciju „Jačanje Arhus centara u oblasti rada OEBS-a radi promocije dobre uprave u zaštiti životne sredine i održivog razvoja“ koja je izrađena uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji. Publikacija ima za cilj da doprinese razumevanju uloge Arhus centara u promovisanju zelene ekonomije i prilagođavanju izmenjenim klimatskim uslovima: „Suočavamo se sa promenom klime, Srbija je ugrožena zbog klimatskih promena. Arhus centri imaju ulogu da sarađuju sa nacionalnim, pokrajinskim i lokalnim vlastima, poslovnom zajednicom, drugim akterima u Srbiji kako bi pokrenuli inicijative u pravcu prilagođavanja klimatskim promenama. Jačanje zelene ekonomije i prilagođavanje klimatskim promenama nije egzotična agenda, već treba da bude realan, jasan i ostvariv plan za delovanje. Vlade, preduzeća i zajednice širom sveta su u procesu davanja rešenja kada je reč o adaptaciji, pronalaze različite inovativne načine prilagođavanja klimatskim promenama. Nevladine organizacije u ovom poslu imaju veoma važnu ulogu“, rekla je Darija Šajin.

Uvodničari okruglog stola bili su prof. dr Mirjana Drenovak Ivanović, redovan profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Beograd, doc. dr Bane Popadić asistent na Fakultetu tehničkih nauka Novi Sad, mr. Bojan Cvijić konsultant i Vladimir Lalošević iz Unije poslodavaca Vojvodine.

Na današnjem događaju promovisane su tri najnovije publikacije izrađene uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji. Pozivamo sve da se upoznaju sa sadržinom publikacija putem sledećeg linka: https://aarhusns.rs/info/.

Učesnici okruglog stola izrazili su zadovoljstvo i izneli niz pozitivnih ocena o svim izlaganjima, zahvaljujući kojima su dobili niz korisnih informacija o konkretnim rešenjima za jačanje zelene ekonomske kulture i povezivanja aktera u ovoj oblasti.
0 Ambasador Jan Bratu (2) (1)
Ambasador Jan Bratu
Prof. dr Boris Dumnić
Darija Šajin
Doc.dr Bane Popadić
Vladimir Lalošević
Prof. dr Mirjana Drenovak Ivanović
Bojan Cvijić
5 (1) (1)
Učesnici događaja
Share on linkedin
Share on twitter

NOVE PUBLIKACIJE

Nove publikacije U okviru projekta podržanog od strane OSCE Misija u Srbiji koji nosi naziv ”Osnaživanje uloge Arhus centara u mobilisanju podrške za negovanje ”zelene